• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 57 Гласа - 3.23 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН
(02-26-2016, 01:15 PM)Dontscho Писа: Аз отскоро се опитвам да направя родословно дърво и си извадих карта за ЦДА. То обаче не е карта, защото картите били свършили, а само разписката за платената сума, която играе ролята на карта. Не знам, ако отида в друг град извън София, дали ще ми я признаят.
Открих нещо интересно - като поисках да си направя копие със мой фотоапарат на документи, ми казаха, че ако направя на цялата папка и им дам диск с файловете, няма да ми вземат пари. Аз попитах дали мога да си донеса скенер, казаха, че и така става. И аз закарах скенер и си сканирах в читалнята.
Моят род тръгва от село Балван. Някой знае ли там в региона как стоят нещата с архивите?

Здравей, Дончо,

аз съм с корени от с. Беляковец (стигнал съм до края на 18 в.). Годишната карта, издадена от ЦДА, важи за цялата страна. С нея не ти се налага да плащаш, за да ти извадят определена архивна единица. Ако си правиш копие - вече си го плащаш. По отношение на това какво и къде е разрешено, практиката е изключително разнообразна. В София (в сградата се помещават Централен държавен архив и Държавен архив - София) щях да се бия с една лелка (при това имам колега, който работи в ДА, и ми съдейства за вадене на единицата), защото това било лични данни и ала-бала подобни глупости (актът бе отпреди 100 години...каква измама ще сторя с едно ксерокопие не знам)...не ми разреши да си го ксерокопирам, дори и с телефона да го снимам, да съм донесял удостоверение за наследници и т.н.

Ти си късметлия - Балван би трябвало да е към ДА-Велико Търново. Там успях за три часа да заявя, получа и прегледам всички книги с актове за гражданско състояние, които съществуват и са запазени, от периода 1893-1910. Погледни в сайта на архивите и се разрови в базата им данни за кои години има запазени актове от с. Балван. Ако се затрудняваш - пиши ми ЛС.

Поздрави и успех с търсенето! Ако мога, ще помагам. Все пак сме от близки землищаSmile

Reply

Мнения в тази тема
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от yavor.gologanov - 01-12-2016, 04:49 PM
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от OTF - 02-26-2016, 11:34 PM
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от yavor.gologanov - 05-02-2016, 08:50 PM
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от yavor.gologanov - 01-04-2017, 10:51 PM
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от yavor.gologanov - 01-06-2017, 09:31 AM
transfer - от emoentchev - 07-27-2016, 04:11 PM

Към форум: