• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 57 Гласа - 3.23 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН
Information 
(08-19-2020, 03:43 PM)Sixpaths Писа: Здравейте. Нов съм във форума, тук ме доведе желанието да се разровя и да съставя родословно дърво на рода ми. Изключителни благодарности на всички писали по тази тема тук - определено ми помогнахте! Бих искал да ви попитам - някой запознат ли е с "Турски извори за българската история" и само в библиотеката ли мога да ги намеря? Имам предвид - данъчните регистри - интересува ме за Харманлийската нахия (Хасковската кааза) - дали има нещо преведено в изданията на български и как да намеря в кой том евентуално би имало нещо?
Поздрави!

В Турските извори за историята на България нещата са дадени много разхвърляно и само за определени села и градове. Това е така защото в Народната библиотека има откъслечни регистри. Сега от Османските архиви в Истанбул са обнародвани цели списъци на цели еалети, кази с всички населени места. Има публикувани регистри за цялата османска империя за 1530 г. с абсолютно всички населени места. От 19 век са достъпни теметтуат регистри с подробни данни за населението от 1845 г. На български не са преведени изцяло, но много автори са превеждали в свои изследвания за определени градове и села.

Reply

Мнения в тази тема
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от yavor.gologanov - 01-12-2016, 04:49 PM
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от yavor.gologanov - 05-02-2016, 08:50 PM
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от yavor.gologanov - 01-04-2017, 10:51 PM
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от yavor.gologanov - 01-06-2017, 09:31 AM
RE: Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН - от MilleniumBK - 02-20-2021, 02:13 PM
transfer - от emoentchev - 07-27-2016, 04:11 PM

Към форум: