• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 57 Гласа - 3.23 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН
Да се похваля пак - сдобих се с още няколко документа от регистрите в Белене.
И този път не се мина без разправии и за следващите май ще трябва да чакам да се смени администрацията.
Като цяло версията за Румънски(Влашки) произход по пряка бащина линия взе да се пропуква.
Вторите ми пра-дядо/баба за записани народност - Българи, гражданство - Българи, докато другите две двойки от страната на баба ми са: народност - Румънци, гражданство - Българи.
Каква е вероятността хора с имена Петко, Недко, Санда, Сийка да са власи?
Някой има ли идея общината в Свищов до колко са отзивчиви?

Reply
(01-04-2017, 10:51 PM)yavor.gologanov Писа: Да се похваля пак - сдобих се с още няколко документа от регистрите в Белене.
И този път не се мина без разправии и за следващите май ще трябва да чакам да се смени администрацията.
Като цяло версията за Румънски(Влашки) произход по пряка бащина линия взе да се пропуква.
Вторите ми пра-дядо/баба за записани народност - Българи, гражданство - Българи, докато другите две двойки от страната на баба ми са: народност - Румънци, гражданство - Българи.

Честито колега и да чисто български имена, мисля че Белене са балканджии и местни ,като местните може би имат павликянски произход? А за община Свищов, Пилър преполагам ще ти оринетира Smile
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
(01-04-2017, 10:51 PM)yavor.gologanov Писа: Да се похваля пак - сдобих се с още няколко документа от регистрите в Белене.

Личните имена не са гаранция - моите влашки предци са всичките с български имена, а първият - Станьо - е роден някъде около 1860 г. И след него всички са с български имена.
Това или е влияние на средата или пък просто част от дунавските власи са потомци на българи бегълци във Влашко, които са се завърнали с един език в повече.
Иначе би ми било интересно да видя как са се самоопределяли на времето при преброявания, реално те не са имали румънско самосъзнание. Трябва и аз да поровя в архивите на моя край.

Reply
(01-05-2017, 07:21 PM)sodidwe Писа: Личните имена не са гаранция - моите влашки предци са всичките с български имена, а първият - Станьо - е роден някъде около 1860 г. И след него всички са с български имена.
Това или е влияние на средата или пък просто част от дунавските власи са потомци на българи бегълци във Влашко, които са се завърнали с един език в повече.
Иначе би ми било интересно да видя как са се самоопределяли на времето при преброявания, реално те не са имали румънско самосъзнание. Трябва и аз да поровя в архивите на моя край.

Най-старите регистри в архив на православната черква в Белене са от 1899г. 
Повечето от имената са Български/Общо-християнски но се срещат и немалко типични Румънски имена
(Крачун, Флори, Унгурян).
Аз имам 3-ти прадядо, роден и живял от другата (северната) страна на Дунава с Име Атанас Йорданов Георгиев. та вариант за българи-бегълци езиково-асимилирани от другата страна на Дунава ми изглежда доста логичен.
Интересно това 'народност: Румънец/Румънка', което срещам на 3 документа от моите, дали е било тяхно лично самоопределяне или общинския служител ги е класифицирал така на базата на езика им.
Прадядо ми говореше еднакво добре Български и Румънски но не съм го чувал да се самоопределя за Румънец, докато прабаба ми почти не знаеше Български.

Reply
Езиковото преливане от власи в българи в Мизия и обратното в Дакия и Добруджа, както и между гърци и българи в Македония и обратно в Тракия, според мен е продължило до средата на 20 век, а началото му сигурно е поне 1000 години назад в историята. Затова генетично почти няма разлика между българите от една страна на Стара планина и румънците от Влашко и българите от другата страна на планината и гърците от Македония и Беломорието.

Reply
ха, ха-"власи" се ползва в България и като народностна, и като езикова категория, а освен това и като нарицателно за българи бягали от чума, кърджалии, помашки изстъпления на ловешките помаци във врачанско и плевенско, във Влашко и след това завърнали се по родните места в рамките на едно поколение, тези хора и децата им знаят български, макар че са понаучили и влашки. При завръщането част от тях, които са бягали с деца от мъжки пол се връщат и с влашки снахички, които не знаят български или го знаят едва едва. Тези които се завръщат в България като трето и четвърто поколение обикновено не знаят грам български, дори и да не са се мешали с румънци генетично. Повечето обаче са се сродили с местните румънци. Третата категория-икономически емигранти от Влашко, които идват в България да работят по турските чифлици или сами да си вземат земя за обработване след реформите в Османската империя от 1830 година. Всички тези категории Бисмарк покрай Берлинския конгрес обобщава като "конекрадци от долния Дунав", което е обидно, но от гледна точка на популационната генетика вярно. Smile
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
E-V13-BY4523(364883, YF05703)
R1a-Z93-Y15121-Y5271*(364878, YF06450)
J2a-M67-PH2758(366674, YSEQ2606)
J2a-L25-PF5350*(364879, YSEQ2347)
E-V13-FGC11450*(407620,YSEQ3598)
I2a-Y3548*(366675, YF07848)
I2a-Y3548*(414297, YF07821)
U4c1a

Reply
Влашко е и най-предпочитаната дестинация за гурбет на българските градинари. Началото на тези миграции е поставено още през XVIII в., засилва се след Танзимата, става особено интензивно след Освобождението и затихва преди ВСВ. Част от тях остават и се задомяват там завинаги, други се връщат с булки-влаинки и понаучили език.

Reply
В Румъния има много български села, много от които даже да днес не са изследвани и се преселват заради честите войни в Северна България, от Одринска Тракия и другаде. След Освобождението някои от тези българи се връщат в България, но понеже са знаели и румънски си случва да ги наричат власи.
Другият случай са румънски заселници, които са бягали от чокоите и са се заселвали още в Османската империя в населени места близо до Дунава от сегашна българска страна. Може и те да са стари български преселенци, понеже в определени периоди Османската империя кани българите да се върнат по местата си и им осигурява различни облаги.
Фактически обстановката със селата в Северна България е много динамична, понеже има села изселвани и заселвани по 4-5 пъти за примерно 200 години. Всяка война бягат, на тяхно място идват балканджии, които бягат на следващата война и т.н.

Reply
Много ми беше интересна информацията за начина на изискване на копия от регистрите в ЕСГРАОН. Мисля да изискам копия от документи на мои роднини. Дано успея.

Reply
(01-22-2017, 07:19 PM)MilleniumBK Писа: Много ми беше интересна информацията за начина на изискване на копия от регистрите в ЕСГРАОН. Мисля да изискам копия от документи на мои роднини. Дано успея.

Ще успееш!

Reply

Към форум: