• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 49 Гласа - 2.78 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Срещи на клуба
Нещо не разбрах. Как стойност на единичен маркер ще гарантира, че някой изследван е циганин? Въпросният маркер е с нулева стойност освен при хаплогрупа Н, също и при хаплогрупа Е, а се среща и при хаплогрупи R1b и J2a. Тези хаплогрупи естествено се срещат и при цигани без да са мажоритарни. Всеки 5 българин е от хаплогрупа Е, което означава, че на практика всеки добре изследван българин с 8 изследвани рода има дядо или прадядо от тази хаплогрупа, т.е. има в рода си хора с произход Африка на юг от Сахара. Това означава ли, че българите са негри-албиноси? Аз лично трябва да съм двоен албинос защото в родата си имам два рода с родоначалници от хаплогрупа Е. Вече е ясно, че тази хаплогрупа се появява в Европа в края на Неолита с преселници от северна Африка. След като се разпръсва в цяла Европа под формата на различни по-големи и по-малки клонове водещи начало от един общ родоначалник живял някъде в Мароко, то тази хаплогрупа се появява и на Балканите. Известните досега клонове пристигат в България в състава на различни групировки като се почне от Бронза, та се стигне до славяните. Наскоро откриха в Украина княжеско погребение на Рюрикович и идентифицираха останките като на княз Шимон Африканович, потомък според варяжката легенда на някакъв шведски крал. Хаплогрупата на варяжкия княз Шимон се оказа наистина африканска-Е-М123. В България я носят 2 процента и до сега се смяташе, че е дошла през Бронза с анадолски заселници защото в Анадола е добре процентно представена. Оказа се, че някой клон може да е дошъл и със славяните, а и по- рано от Скандинавието. Та кой е дошъл от Анадола и кой от север може да се реши само направата на пълни секвенси и аз за това агитирам носителите на хаплогрупа H да си направят пълни секвенси. Тогава ще се види кога българите с H са се отделили от основния клон, на който са цигните. Дали това е станало през Бронза, когато негрите-албиноси от хаплогрупа Е са се отделили от черните негри или по турско време.
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
E-V13-BY4523(364883, YF05703)
R1a-Z93-Y15121-Y5271*(364878, YF06450)
J2a-M67-PH2758(366674, YSEQ2606)
J2a-L25-PF5350*(364879, YSEQ2347)
E-V13-FGC11450*(407620,YSEQ3598)
I2a-Y3548*(366675, YF07848)
I2a-Y3548*(414297, YF07821)
U4c1a

Reply
Погрешно е да се счита хаплогрупа Е за африканска, писала съм много пъти, че клоновете и са по-стари, отколкото парахаплoгрупа HIJK, например. Наименованието по букви е условно и донякъде и евроцентрично, затова, което е било първо P1 са го писали R. Поне V13 изглежда е възникнала в Европа и оттам се е разпространила обратно в Африка. Иначе всички хаплогрупи идват от Африка и са всъщност подклонове на корена А.
https://www.yfull.com/tree/CT/

Относно хаплогрупа H1a, в Европа е определено с цигански произход, не се е намирала досега в стари кости. Наистина има една Н2, която се казваше преди F, която е намерена в неолитни останки в Европа и Анадола, но тя няма нищо общо с циганската. Ако се съди от циганското изследване, освен популярната Н1а, в България са намерени и някои други клонове на Н. На последната ДНК конференция в Европа имаше доклад, че се готви ново изследване за циганите по пълен геном и пълно У, затова скоро ще разберем повече за този клон. Досега Биг У са си правили само няколко английски цигани.
МтДнк: Т2

Reply
Василе, не е баш тъй според мен. Представи си 1507 година един циганин прави секс с една германка и се ражда полу германче полу циганче отгледано като греманче, през 1540 то на свой ред запложда грманка и се ражда 75 немец 25% циганин,който през 1570 попада примерно в Плевен жени се за българка и от там насетне всички са българи, откъде на къде ше наричаме човек роден премерно 1974 циганин той е просто един най-обикновен българин, а не виждам защо Н трябва да е собственост на циганите, все едно Динарик да е собственостна на разните му там югота иле V13 на шиптарите, всички ,които са в нашият проект са българи(с изключение на тези, които са писали друго или не са писали) а сме се събрали да нищим генетиката и историята, но Н човек дето е българин си остава българин, и аз и ти ако тестваме по още няколко рода може и при нас да излезе Н и кво ми нищо кво Smile
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Не знам в Европа H1a дали се среща при хора които не са цигани, и ми е все тая дали някой ще изследва или няма да изследва европейските цигани. При циганите е интересно не как е дошла при тях индийската Н, а как са влезли при тях европейските групи. Виж при нашите българи с H1a e интересно как и от къде, а най-интересно е кога се е появила тази група. При тях генеалогично, манталитетно, антропологично няма нищо циганско поне до времето на Възраждането. за разлика от циганите те не се и клъстерират като хаплотип. Та за това призовавам тези хора да си направят пълен секвенс, защото това е единствения начин да се разбере истината.
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
U4c1a

Reply
Не знам в Европа H1a дали се среща при хора които не са цигани, и ми е все тая дали някой ще изследва или няма да изследва европейските цигани. При циганите е интересно не как е дошла при тях индийската Н, а как са влезли при тях европейските групи. Виж при нашите българи с H1a e интересно как и от къде, а най-интересно е кога се е появила тази група. При тях генеалогично, манталитетно, антропологично няма нищо циганско поне до времето на Възраждането. За разлика от циганите те не се и клъстерират като хаплотип. Та за това призовавам тези хора да си направят пълен секвенс, защото това е единствения начин да се разбере истината.
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
U4c1a

Reply
Ян, говориш за съвсем друг случай, спорът е дали хаплогрупа H1a е дошла в Европа с циганите, или по-рано. Самите цигани в България си имат легендата, че са дошли с Аспарух, т/е ако не са най-чистите прабългари, то поне са оттогава. По други места си имат други лъжеисторически легенди - например факта, че са има казвали gypsy, т.е египтяни ги карало да претендират, че са едно от "изгубените" племена на Израел, което някога избягало от Египет.
МтДнк: Т2

Reply
(08-09-2019, 10:45 AM)genefan Писа: Ян, говориш за съвсем друг случай, спорът е дали хаплогрупа H1a е дошла в Европа с циганите, или по-рано. Самите цигани в България си имат легендата, че са дошли с Аспарух, т/е ако не са най-чистите прабългари, то поне са оттогава. По други места си имат други лъжеисторически легенди - например факта, че са има казвали gypsy, т.е египтяни ги карало да претендират, че са едно от "изгубените" племена на Израел, което някога избягало от Египет.

Без Биг няма,как да знаем ,с кого и кога е дошла, става въпрос ,че бъгарите с Н са българи!
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Искам да поясня че не твърдя че човека е циганин. На мен ми е пределно ясно че H може да се е умъкнал преди 500 години примерно и от тогава досега автономно не е останало НИЩО циганско освен Y хромозомата. Това с което не съм съгласен е понеже не искаме да обидим някой да се преструваме на малоумни и да се чудим дали този клон е дошъл с викингите или с прабългарите при положение че този определен случай клъстерира с цигани и даже в H проекта са го групирали с тях. Личното определение на всеки си е негова работа тук не е местото за такива разговори. Тук може да не сме професионалисти но нека имаме поне малко integrity както казват хамериканците в името на нашето хоби.

Reply
(08-09-2019, 03:20 PM)vassil Писа: Това с което не съм съгласен е понеже не искаме да обидим някой да се преструваме на малоумни и да се чудим дали този клон е дошъл с викингите или с прабългарите

Дано не ме наричаш мен малоумен!

Никой не се чуди дали Н мъжко не е дошло с викинги, относно така наречените прабългари,като нищо Н се среща ,както при иранско ,така и при тюрксоговорящи централно азиатци, има го чат пат и в Кавказ, казвам,че без Биг У можем само да гадаем, при положение,че нито едно от 2 Н в проекта няма Биг У нищо не можем да кажем засега, въпросът е ,че беше напълно излишно да казваш,че е циганско само защото циганите го имат, то и R1b e фраш при испанците,но засега само 2 българи при това роднини от последните 200 години са от този клон, не виждам да се казва,че българите R1b са испанци Wink

А при циганите много е застъпена и I1, само че не е донесена от Индия Wink
Не може всичкото Н на света да е само и единствено циганско, а е много погрешно да се обвързват народи с хаплогрупи. Плюс това тук трябва да говорим по PR насочено, ако ме разбираш иначе ще си останем 7-8 зарибени на темата.

Успех с братовчеда E-V13 дано успееш да се свържеш с него Smile
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply

Към форум: