• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 1 Гласа - 5 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Хаплогрупа Н7
Здравейте,

Аз съм МТ хаплогрупа Н7 и тъй като тя още не се е появила тук, си позволих да открия нова тема.

Тествала съм се само при 23andMe, като впоследствие съм трансферирала данните си към FTDNA.

Родена съм във Варненски окръг, но предците на родителите ми не са оттам. Там е роден само баща ми. Неговите родители като деца са се преселили със семействата си от село Дъбене, Карловско, някъде в началото на 20-ти век. А майка ми е родена в село Търновлак (или Търновлаг, тъй и не разбрах кое е правилното), Кюстендилско. Нейната майка е от село Гранùца, което е на 5-6 километра от Търновлак.

Не си знам Y хаплогрупата засега.

С надежда групичката Н7 да се увеличи Smile
Татяна

Reply
Честито, за Y ще трябва да изследвате баща, брат, братовчед, чичо защото Y хромозома имат само мъжете:
https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_H_mtDNA.shtml
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
E-V13-BY4523(364883, YF05703)
R1a-Z93-Y15121-Y5271*(364878, YF06450)
J2a-M67-PH2758(366674, YSEQ2606)
J2a-L25-PF5350*(364879, YSEQ2347)
E-V13-FGC11450*(407620,YSEQ3598)
I2a-Y3548*(366675, YF07848)
I2a-Y3548*(414297, YF07821)
U4c1a

Reply
(01-19-2019, 07:10 PM)Tanita Писа: Здравейте,

Аз съм МТ хаплогрупа Н7 и тъй като тя още не се е появила тук, си позволих да открия нова тема.

Тествала съм се само при 23andMe, като впоследствие съм трансферирала данните си към FTDNA.

Родена съм във Варненски окръг, но предците на родителите ми не са оттам. Там е роден само баща ми. Неговите родители като деца са се преселили със семействата си от село Дъбене, Карловско, някъде в началото на 20-ти век. А майка ми е родена в село Търновлак (или Търновлаг, тъй и не разбрах кое е правилното), Кюстендилско. Нейната майка е от село Гранùца, което е на 5-6 километра от Търновлак.

Не си знам Y хаплогрупата засега.

С надежда групичката Н7 да се увеличи Smile
Татяна

Добре дошли и честито за резултатите! Smile

А Фемили Файндър получихте ли и какви проценти ви излизат, тук има отделна тема с процентите на ФФ, може да я разледате, засега в проекта виждам 4 резултата, но има доста Н, които се недотествани, ще е интересно да тествате и 1-2 мъжки линии Smile
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
От 23andMe се прехвърлят само аутозомните резултати, а не и хаплогрупите. Освен това, 23андМе не тества пълния митогеном, а само основни снипове, така че хаплогрупата не се определя дълбоко. За да знаете точния си подклон трябва да си поръчате тетста mtFULL. От резултатите досега е ясно, че при българите има разнообразни клонове, които не съвпадат по HVR1 и HVR2, така че Н само с такива резултати изобщо не е ясно къде са. При Голямото изследване на Карачанак Н7 не се дава, но при изследването за циганите има няколко българи, както я изкарват и "founder lineage"при циганите.
Българите, обаче са погрешно посочени, за същата подгрупа. Циганските имат един и същ хаплотип( забележете редките мутации за хаплогрупа Н 146C 152C 195C ) :
16519C 73G 146C 152C 195C 263G 309.1C 315.1C
а българите както там, така и в нашия проект са с различен. Даже една разлика в мутациите при женските групи може да разделя тестваните на стотици, дору хиляди години, така не сме роднини с ромите по тази линия.
МтДнк: Т2

Reply
Ето това открих в Еупедията за Н7, а да ако имате възможност горещо ви препоръчвам Пълна Женска линия тест от Фемили Трий ДНА и може за пряката мъжка по баща или по майка(вуйчо, дядо,братовчеди може да тествате за това).

H7: found mostly in the Near East, Caucasus, Iran, Central Asia and Balto-Slavic countries
H7a
H7b
H7c
H7d: found in the Neolithic Baalberge culutre in Germany

Така че с тест пълна женска ще разберете и от кой поклон сте, вижте единият е намерен при древни останки в Германия Smile
Много е интересна Генетиката, пожелавам ви много интересни и забавни моменти!

В Проекта незнам дали разледахте доказаните Н7 са от
1 от Еленският Балкан
1 от Вардарска Македония
1 от Бургаско
1 от Търновско
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
(01-20-2019, 12:59 PM)Yaan Писа: Ето това открих в Еупедията за Н7, а да ако имате възможност горещо ви препоръчвам Пълна Женска линия тест от Фемили Трий ДНА и може за пряката мъжка по баща или по майка(вуйчо, дядо,братовчеди може да тествате за това).

H7: found mostly in the Near East, Caucasus, Iran, Central Asia and Balto-Slavic countries
H7a
H7b
H7c
H7d: found in the Neolithic Baalberge culutre in Germany

Така че с тест пълна женска ще разберете и от кой поклон сте, вижте единият е намерен при древни останки в Германия Smile
Много е интересна Генетиката, пожелавам ви много интересни и забавни моменти!

В Проекта незнам дали разледахте доказаните Н7 са от
1 от Еленският Балкан
1 от Вардарска Македония
1 от Бургаско
1 от Търновско

Да, разгледах доказаните Н7 в проекта, но те с Пълната Женска линия ли са тествани ?

Аз може би ще изчакам промоционална цена за пълния женски тест.

Прави ми впечатление, че сред моите над хиляда "родственици" в 23andMe има и доста детайлизирани подгрупи Н, но само шестима са точно Н7 и един е Н7с. Възможно е по-уточнените да са се тествали след като са били въведени по-точни тестове или пък 23andMe нямат филтър за Н7 ... Да не би да казах глупост Smile

Reply
(01-21-2019, 12:55 AM)Tanita Писа: Възможно е по-уточнените да са се тествали след като са били въведени по-точни тестове или пък ...

Има такова нещо...А и съвпаденците са били "прочетени" с различни версии на чипа през годините.
Аз съм H7g (mtFull във ФемилиТрий) и в 23андме съм докладван като H (чип v.4). Предполагам,ако ме бяха тествали с v.5 ,щях да получа и аз резултат H7.

Не знам дали вече сте го направили,ако участвате в Beta Program на 23андме (влизате си в акаунта-->кликвате горе дясно на името си-->Settings-->Preferences-->Кандисвате да участвате в Beta Program-ата), ще можете да виждате благини като възможен регионален прозход.Става моментално,пари не искат.Отиваме после на Ancestry Composition и разглеждаме регионите.Отзивите от потребителите са положителни.

В същото време Хюстън (алоууу?) са взели палавото решение да заменят фалшивите ашкеназки проценти с двойна доза сефарадски(сигурно за по-голяма "достоверност")...и пак задрямаха.

Reply
23андМе вече въведе бета версия за всички. Аз писах в съответната тема, че съм решително недоволна от новия Ancestry Composition, пак се появиха проценти 99.9 Balkan като при брат ми, При първата версия аз бях 100% Balkan като референтен семпъл, но самия Диенекес ги научи как да избягнат това. Явно са сменили ИТ отдела.
МтДнк: Т2

Reply
(01-21-2019, 04:07 AM)genefan Писа: 23андМе вече въведе бета версия за всички. Аз писах в съответната тема, че съм решително недоволна от новия Ancestry Composition, пак се появиха проценти 99.9 Balkan като при брат ми, При първата версия аз бях 100% Balkan като референтен семпъл, но самия Диенекес ги научи как да избягнат това. Явно са сменили ИТ отдела.
Вчера получих мейл от тях за новото им Ансестри, което не ми много допадна, а между другото там открих, че град Перник е село, а мерак е гръцка дума Smile

Reply
(01-21-2019, 03:16 AM)td120 Писа:
(01-21-2019, 12:55 AM)Tanita Писа: Възможно е по-уточнените да са се тествали след като са били въведени по-точни тестове или пък ...

Има такова нещо...А и съвпаденците са били "прочетени" с различни версии на чипа през годините.
Аз съм H7g (mtFull във ФемилиТрий) и в 23андме съм докладван като H (чип v.4). Предполагам,ако ме бяха тествали с v.5 ,щях да получа и аз резултат H7.

Аз мисля да съм v3, тест 2013 г., но не съм сигурна. Спомням си, че при трансфера имаше 2 пътеки, една за v3 и другата за v5. Освен това, аз не пожелах да ми запазят пробата, тъй че няма как впоследствие да ми прилагат новости на база на суровия материал.

Reply

Към форум: