• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 13 Гласа - 2.23 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Божидар Димитров и траките
И да не забравяме, че според Божидар Димитров "всеки който се занимава с хаплогрупи е хапльо". Big Grin Big Grin
J2b1-M205

Reply
(03-15-2018, 04:22 PM)DarkBulgarianSubject Писа: И да не забравяме, че според Божидар Димитров "всеки който се занимава с хаплогрупи е хапльо". Big Grin Big Grin

Ахахаха... Верно ли така е казал?!  Big Grin Big Grin Big Grin ... Звучи като детска закачка. Smile Tongue

Reply
(03-15-2018, 09:33 PM)DarkBulgarianSubject Писа: Така каза, като коментира по телевизията Голямото изследване на Карачанак.
Закачка, незакачка - има голяма аудитория и хората си създават лошо впечатление за нас.
Николай Овячаров като коментираше същото изследване беше далеч по-културен.

Да, така е. Тъй като го уважавам (както и много други наши учени), съвсем не съм очаквал, че би се изказал така. Confused  Прилича ми на "остроумията" 'дето ги циркулирахме в началните класове. Big Grin

Може би някой ден ще се извини. Wink  Smile

Reply
Негов си проблем, за него траките са "прости овчари и козари".
J2b1-M205

Reply
(03-15-2018, 10:13 PM)DarkBulgarianSubject Писа: Негов си проблем, за него траките са "прости овчари и козари".

Хахаах... Леле, ако съм присъствал на това изказване да съм се сгънал от смях!!! Big Grin

'Ми със сигурност и измежду траките е имало овчари и козари! Ама в това нема нищо лошо, даже напротив - много по-добре да има овчари и козари, отколкото да няма! Big Grin А и гаранция, че някои от тях са били "прости", както и сред всички общества, във всички времена и навсякъде. Rolleyes Че то като нема прости, откъде ще "знаем", че може да "сме" сложни?! Требва си база за сравнение! Smile Big Grin Big Grin Big Grin

Reply
(03-15-2018, 10:34 PM)Ivan Писа:
(03-15-2018, 10:13 PM)DarkBulgarianSubject Писа: Негов си проблем, за него траките са "прости овчари и козари".

Хахаах... Леле, ако съм присъствал на това изказване да съм се сгънал от смях!!! Big Grin

'Ми със сигурност и измежду траките е имало овчари и козари! Ама в това нема нищо лошо, даже напротив - много по-добре да има овчари и козари, отколкото да няма! Big Grin А и гаранция, че някои от тях са били "прости", както и сред всички общества, във всички времена и навсякъде. Rolleyes Че то като нема прости, откъде ще "знаем", че може да "сме" сложни?! Требва си база за сравнение! Smile Big Grin Big Grin Big Grin
Проф. Божидар Димитров: Бащите на мутрите са траките

Big Grin Big Grin Big Grin

[url=https://www.blitz.bg/article/20145][/url]
J2b1-M205

Reply
Относно козарите и овчарите:
https://www.facebook.com/BulgariaThracia...8859908883
J2b1-M205

Reply
Да, лансиране се определен "исторически период", но за сметка на други... Наприятно. Благодаря за препратките!

Reply
Как пък Димитров го изплю това? За овчари между траките е докладвано само за племето кисти. За траките древните автори казват, че намират за унизително да се занимават със селско стопанство, а да живеят от грабеж намират за най-добре. Че е имало овари имало е. Ма няма един овчар или козар по съкровищата Big Grin Което не означава, че са им подарени от гърци както казва той, защото не са владеели занаята. Поне се изключва аристрокацията от категорията, известните траки Спартак, Спароток и Юстиниан също не са били овчари или млекари. Big Grin

Reply
Имали са си хората и земеделие и животновъдство и всичко нужно на човека да не ходи гладен и гол и да може да твори... :-) Даже са давани зестри под формата на овци, кози, крави, коне и пр.:

"Писмени данни за едър, дребен рогат добитък и коне в Тракия има много. За качествата на породите говеда и овце споменатат Омир (Il. 2, 22), Псевдо-Аристотел (Mir. Ausc. 29), Атеней (2, 486, d-e), Пиндар (Pyth. 4, 203-206), Овидий (Pont. 3, 8). Омир предава, че Ифидамант, син на Антенор от Тракия, обрекъл на жена си 100 крави, 1000 кози и безброй овце (Il. 11, 221-245). Ксенофонт съобщава, че тракийският парадинаст Владетелят на Приморието Севт (ІІ) му дал 600 вола и 4000 овце (Anab. 6, 6), а Атеней отбелязва, че зестрата, дадена на Котис І, включвала много стада добитък и бели коне (15, 4, 131 а). За прословутите коне и конницата на траките пишат Омир (Il. 10, 432-525; Od. 9, 45-50), Тукидид (2, 96, 98), Ксенофонт (Anab. 7, 2; 7, 11). Омир и Софокъл (fr. 523) наричат траките конелюбиви."

Предметите в съкровищата са правени от майстори, предполагам по поръчка на владетели, като и едните и другите най-вероятно не са били овчари и козари. И затова по-рядко са се изобразявали сцени от ежедневието върху златните предмети. Има и изключения... Долната част на един от ритоните в Панагюрското съкровище е с формата на тялото на козел, а друг - с глава на коза. Много подобни златни ритони от скитските съкровища от ЮЗ Русия и Украина пък са с формата на глави на овни или овци. Дали тракийските и скитските майстори са били същите или от една школа - не знам, но стила е много подобен. Други златни скитски предмети освен сцени на лов, битки и митология/религия изобразяват и ежедненито (вкл. овчари). :-)

Reply

Към форум: