• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 57 Гласа - 3.23 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН
Църквата Св. Николай Чудотворец в Разград има регистри от 1869 година.... Тук-таме има някои отнесени в някой друг музей, а те не си признават.

Открих, че книгите- регистри за гробовете от Добровските гробища (квартал Добровски е изграден от дюлгери преселници) са предадени от служители на обредния дом в къща-музей Димитър Ненов. Ах, каква златна мина! Срещата ми е в петък.

Reply
Установих, че ценен източник може да са и описите на гробовете в Обредните домове. В този случай - от 1947 до 1986 описите са в Обредния дом, а тези преди 1947 са предадени в музей. От тази обиколка разполагам с опис на християнското гробище на Разград изготвено през 1947 с цел урегулиране на парцела. Записани са номера на гроба, кой е живия собственик, на коя улица живее и разбира се - кой е погребан и кога. Има и не пълни записи, но като цяло е ценна находка.

Reply
(09-09-2014, 12:14 PM)Pillar_of_fire Писа:
(09-09-2014, 08:32 AM)Trifud Писа: Ако ще трябва да пращам молби до кмета за всеки отделен човек...

В едно писмо до кмета може да изискаш информация за колкото си лица поискаш. Някои мои писма са по пет листа...:Rolleyes и отделно приложенията, когато представям актове от други институции, които биха им помогнали.

Pillar - с писмо до кмета каква информация можеш да получиш, при условие, че общините поддържат регистри на населението, справки по които можеш да получиш (така си мисля) само във формата на официален документ (удостоверение за наследници, препис-извлечения от съставени актове по гражданско състояние и т.н.)?  Или имаш предвид, че само изпращаш искането за съответната административна услуга с писмо (и банково извлечение за таксата), а след това си получаваш официалния документ?

Reply
(07-08-2015, 05:04 PM)OTF Писа: Pillar - с писмо до кмета каква информация можеш да получиш, при условие, че общините поддържат регистри на населението, справки по които можеш да получиш (така си мисля) само във формата на официален документ (удостоверение за наследници, препис-извлечения от съставени актове по гражданско състояние и т.н.)?  Или имаш предвид, че само изпращаш искането за съответната административна услуга с писмо (и банково извлечение за таксата), а след това си получаваш официалния документ?

Практика различна - в Пловдив и Пазарджик пишат отговор какво са отрили. Тъй  като пътувам много не е проблем да отскоча до тези две общини и да платя на място и да получа заверено фотокопие на страницата на регистъра за населението или заварено фотокопие на акта (раждане, смърт, брак). Не съм искала препис извлечение, директно искам фотокопие на съответната страница. Предполагам, че не би било проблем да се плати по банков път....

Община Карлово и Попово ми изпратиха с отговора  си и заверено копие на съответните актове  - без да плащам нищо, като при Попово бяха повече от 10 документа. 

Община Луковит в отговора ми отказаха да дадат фотокопие на смъртен акт, защото нямам удостоверение за наследници на съответно лице (като показах това писмо на началник ГРАО в Разград, коментара бе, че не вярно това, т.е. най- напред се дава акта, че да се издаде удостоверение за наследници и тези от Луковит не знаят последните промени в законите). Но писмото отговор на Луковит бе толкова изчерпателно с дати, имена - родители на починалия и т.н., че дори и да ми дадат фотокопие на акта няма да науча нищо ново....(служителката от Луковит бе много дружелюбна и по този начин ми помогна).

Община Елена - от там исках удостоверение за наследници на човек починал 1901г. - не стана, но получих частично информацията за живите наследници (но напълно достатъчна за моите цели) , която бих получила ако имах в ръцете си удостоверението.  

Община Белово  и община Голямо Белово - търсиха много, но лицето, което търся е явно в Пазарджик.

Община Калугерово - много несериозни. Община Лесичово, където са прехвърлени документите по служба ГРАО Калугерово - (не съм писала писмо, просто ги посетих след като от Калугерово се мотаха половин година) дадоха заверени фотокопия на търсените от мен актове. Община Овчеполци - нямат нищо преди 1956 или там някъде....

Reply
Супер, благодаря за информацията!

Аз писах на община Дряново и за часове една любезна госпожа се разрови из архивите и намери нужната ми информация. Безплатно. Ще си я получа по мейл. Единствено спомена, че самите актове са в много лошо състояние, налагало се е да ги увеличават, за да ги разчетат, затова няма смисъл да ми изготвят преписи, нищо нямало да се чете (аз го разбирам като "на копие от нашия ксерокс нищо няма да се вижда"). Затова ще си ги заделят като номера и дати (за по-лесно откриване впоследствие), а аз като отида на място при възможност, ще си ги снимам с фотоапарата и през фотошоп ще възстановя качеството, доколкото е възможно (за личния архив).

Като получа тези данни, ще имам необходимото, за да се обърна и към община Трявна...дано и там са толкова отзивчиви. Имам доста материал за издирване и от община/държавен архив Попово, но там ще имам и човек на място, който да ровиSmile

Reply
(07-10-2015, 02:23 PM)OTF Писа: Като получа тези данни, ще имам необходимото, за да се обърна и към община Трявна...дано и там са толкова отзивчиви. Имам доста материал за издирване и от община/държавен архив Попово, но там ще имам и човек на място, който да ровиSmile

В Попово няма държавен архив. Данните на Попово са в държавен архив Търговище, именно за което и аз търсих там. 

Да не се окажем роднини?

Reply
(07-10-2015, 09:25 PM)Pillar_of_fire Писа:
(07-10-2015, 02:23 PM)OTF Писа: Като получа тези данни, ще имам необходимото, за да се обърна и към община Трявна...дано и там са толкова отзивчиви. Имам доста материал за издирване и от община/държавен архив Попово, но там ще имам и човек на място, който да ровиSmile

В Попово няма държавен архив. Данните на Попово са в държавен архив Търговище, именно за което и аз търсих там. 

Да не се окажем роднини?

Всъщност от Попово са родовете на жена ми по бащина линия (респективно имам интерес и по повод на дъщеря ми). Единият род е от с. Присойна, като заселилият се там (убит в Междусъюзническата война, но не го намирам в онлайн архива на загиналите) е родом от Кюстендилска област, вероятно от с. Лисец. Другият род са капанци от с. Паламарца; има дори семейна снимка, направена през 1920-те г. и поместена в книга, посветена на капанците.

Reply
Намерих едни регистри от каазата Неврокоп от 1830, 1838 и 1842 година, които ми помогнаха да открия няколко предци и да продължа родословното дърво до началото на 19 век  Cool
mtDNA: T2f2
Y-DNA: R1b1a1a2a2c1a1a3 (A1777/BY611/Y10789)

Reply
Весело ми е - тази седмица трупам опит с "ЕСГРАОН" в Черна Вода и Меджидия и Държавен архив в Констанца......

Reply
В актовете за смърт понякога е посочено, че при съставянето им е представено позволително за погребение, обикновено издадено от лекар/общинския лекар. Предполагам, че там ще е посочена по-подробно причината и обстоятелствата около смъртта (т.к. някои диагнози са явно по стара медицинска номенклатура и не мога да установя точната причина за смъртта/заболяването). Освен това има ли и друга информация, която мога да извлека от тези позволителни, която да ми е полезна? Въобще издирвали ли сте такива?

Reply

Към форум: