• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 57 Гласа - 3.23 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН
(09-08-2014, 11:32 PM)Marchonski Писа: Мерси, много полезна информация! Особено за хора в чужбина, които нямат възможност да ходят по архиви лично ... Скоро един познат писа, че от Военния архив във В. Търново пращат информация на запитвания по Интернет, срещу съответното заплащане...

ДА "Архиви" качиха данните от списъците със загиналите 1912-1913, виж линк: http://archives.bg/balkanwars/search?Name=Value Дано скоро качат и тези от Първата Световна в-на.

Днес в ДА Пловдив се разговорих с директора на архива. От дума на дума стигнахме и до какво предлагат ancestry.com като достъп до архивна информация - преброявания, актове за смърт, раждане, женитби, военни регистри (повиквателни, починали) от Първата и Втората Световна Война, входни листове от пасажери от презокеански кораби, годишници от училища, албуми от випуските ..... в различните абонаментни планове,....

Той сподели, че интерес от външни лица е имало към това да се закупи правото да се сканира, индексира и т.н. тази информация срещу правото да се продава on-line достъпа до базата данни, но не се е реализирало, защото ред закони (като за личните данни и други подобни) са в противоречие с подобен вид търговска дейност. Дали наистина е имало интерес и до какъв етап са били първоначалните разговори, и дали въобще е имало такъв интерес мога само да гадая, защото нищо не е "изтекло" в пресата. Лошо е ако е имало и наистина управляващите са предпочели да си държим хартията докато се разпадне.... Като се замисля, то църковните регистри може и по-лесно да бъдат продадени от БПЦ Big Grin

Само да вметна, че предполагам, алтернативата да се ровиш в хартията би останала, за тези, които не биха могли да заплатят абонамента или е необходимо за удостоверяване през различни агенции.

Проектът на ДА Велико Търново е бил със странично финансиране, но дали по европейски програми, или от друг бюджет......

Reply
(09-08-2014, 11:32 PM)Marchonski Писа: Скоро един познат писа, че от Военния архив във В. Търново пращат информация на запитвания по Интернет, срещу съответното заплащане...

Преди няколко години им изпратих запитване, но не получих никакъв отговор. Интересуваше ме списък с повиканите да участват в Първата и във Втората световна война от моето село. Все още търся тези данни.

От ЦДА ме обрисаха над 100 лева за една справка (май бяха към 130) и макар да не ми предоставиха много данни (със сигурност имат много повече), някои от документите се оказаха много ценни като например един цял опис на населението от 1937 година с три имена и възраст.

В ДА Благоевград са много печени и вършат работа.

(09-09-2014, 10:03 PM)Trifud Писа:
(09-08-2014, 11:32 PM)Marchonski Писа: Скоро един познат писа, че от Военния архив във В. Търново пращат информация на запитвания по Интернет, срещу съответното заплащане...

Преди няколко години им изпратих запитване, но не получих никакъв отговор. Интересуваше ме списък с повиканите да участват в Първата и във Втората световна война от моето село. Все още търся тези данни.

Ако някой ходи към Велико Търново и има възможност да провери тази информация, ще съм му много благодарен. Всички евентуални разходи ще си ги покрия.
mtDNA: T2f2
Y-DNA: R1b1a1a2a2c1a1a3 (A1777/BY611/Y10789)

Reply
Цитат:Ако някой ходи към Велико Търново и има възможност да провери тази информация, ще съм му много благодарен. Всички евентуални разходи ще си ги покрия.

Нали щерката почва училище от 15 септември и значително ще разредя "командировките" по ДА, защото няма да мога да си позволя преспиване в съответния град - ще трябва да съм в София. Принципно догодина напролет имам план за ДА Велико Търново - ще се ровя в регистрите на Свищов. Ако може да изчака до тогава....

Разбрах и нещо друго - има Държавен Архив и Военен архив.

Доколкото разбирам е дирекция във Държавен Архив, но предполагам достъпа на граждани до него е отделен. т.е. навсякъде до сега съм била и съм имала достъп до фондовете на гражданския архив, а не на военния. За съжаление нямам опит с военния архив и дори не знам дали читателската ми карта важи за него.

Reply
Дори физически Регионален държавен архив - В. Търново е в отделна сграда от Държавен военноисторически архив
My mtDNA - H13a1c
Father's Y-DNA - J-ZS2566, mtDNA - HV4
My maternal grandfather's mtDNA - T1a1l
My father's parental grandmother's mtDNA - HV21
Maternal 2nd great-grandfather's Y-DNA - E-Y3183
Parental 2nd great-grandfather's Y-DNA - R-Y5586
Parental 2nd great-grandfather's Y-DNA - J-PH1602

Reply
До колкото си спомням имаше някакви ограничения за достъпа до военния архив. Мисля, че само български граждани могат да го ползват и други такива неща. Сигурно и за това не ми отговориха въобще на писмото.

Всъщност като гледам тези ограничения са отпаднали. Вече можело да се търси и за архивни единици през сайта. Гледам в ДА Благоевград са ми убегнали два броя интересни такива.

Reply
Дали някой има идея къде биха могли да се съхраняват (ако изобщо съществуват) регистри на населението за територията на Северна Добруджа на българите живели там преди 1940г.?

Reply
ха, ха-в Добрич и Силистра трябва да се провери дали разполагат с румънски архиви, а ако по договора от Крайова са прибрани, то сигурно са в Централния архив в Букурещ. Ако са останали в България румънски архиви и те ще да се в Централен архив в София Smile
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
E-V13-BY4523(364883, YF05703)
R1a-Z93-Y15121-Y5271*(364878, YF06450)
J2a-M67-PH2758(366674, YSEQ2606)
J2a-L25-PF5350*(364879, YSEQ2347)
E-V13-FGC11450*(407620,YSEQ3598)
I2a-Y3548*(366675, YF07848)
I2a-Y3548*(414297, YF07821)
U4c1a

Reply
ох-х-х-х
В ДА Пловдив осветлението е лошо - пускат щорите, за да не свети в мониторите. Там задължително с настолна лампа.

Днес в Разград се намръзнах - вън бе 5 градуса, вътре никакво отопление. Ръцете и краката ми се вкочаниха. Тресе ме. Попитах дали ако си купя печка духалка ще ми разрешат да я включа. Вечерта минах през Технополис и си купих. Надявам се утре да не си завивам краката с палтото за да ми е топло...... и

Reply
(04-07-2015, 07:34 PM)Pillar_of_fire Писа: Днес в Разград се намръзнах - вън бе 5 градуса,  вътре никакво отопление. Ръцете и краката ми се вкочаниха. Тресе ме. Попитах дали ако си купя печка духалка ще ми разрешат да я включа.  Вечерта минах през Технополис и си купих. Надявам се утре да не си завивам краката с палтото за да ми е топло...... и

Аз съм имал сходни изживявания в ДА Благоевград. Може ли да ми пишеш ако някой път ходиш във военния архив във Велико Търново?

Reply
(04-07-2015, 08:04 PM)Trifud Писа:
(04-07-2015, 07:34 PM)Pillar_of_fire Писа: Днес в Разград се намръзнах - вън бе 5 градуса,  вътре никакво отопление. Ръцете и краката ми се вкочаниха. Тресе ме. Попитах дали ако си купя печка духалка ще ми разрешат да я включа.  Вечерта минах през Технополис и си купих. Надявам се утре да не си завивам краката с палтото за да ми е топло...... и

Аз съм имал сходни изживявания в ДА Благоевград. Може ли да ми пишеш ако някой път ходиш във военния архив във Велико Търново?

Разбира се, ще ти сигнализирам по-рано. Имам планове лятната ваканция да съм във Велико Търново, ако все още съм безработна, ще търся данни за Свищов.

Reply

Към форум: