• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 57 Гласа - 3.23 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Регистри в Държавен Архив и ЕСГРАОН
В Елхово е така, там например хмм нещо елховско да азмислим- Божана Желязкова Дженково като се омъжи за Петър Киров Янчев вече е известна на мало и голямо като булка Петровица или в редки случай като Жана Петровица и така е било поне до хората раждани 40-те началото
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Мерси, много полезна информация! Особено за хора в чужбина, които нямат възможност да ходят по архиви лично ... Скоро един познат писа, че от Военния архив във В. Търново пращат информация на запитвания по Интернет, срещу съответното заплащане...

ДА "Архиви" качиха данните от списъците със загиналите 1912-1913, виж линк: http://archives.bg/balkanwars/search?Name=Value Дано скоро качат и тези от Първата Световна в-на.

Reply
Мерси много ,много полезно и интересно

намерих и рода
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
(09-08-2014, 11:32 PM)Marchonski Писа: Мерси, много полезна информация! Особено за хора в чужбина, които нямат възможност да ходят по архиви лично ... Скоро един познат писа, че от Военния архив във В. Търново пращат информация на запитвания по Интернет, срещу съответното заплащане...

ДА "Архиви" качиха данните от списъците със загиналите 1912-1913, виж линк: http://archives.bg/balkanwars/search?Name=Value Дано скоро качат и тези от Първата Световна в-на.

Благодаря за оценката ,Wink , радвам се, че ще споделя и помогна

Благодаря за линка.

Държавен архив (и регионалните му единици) са започнали да дигитализират архива, но са много бавни. В момента цифровизират описите на фондовете, далече са от сканиране и индексиране на самия документ. Само като си помисля в един акт за раждане колко имена, дати, населени места, улици и други данни, които подлежат на индексиране с цел да са критерии за търсене ... в близките 1000 години няма да се справят....

За сега съм най-разочарована от ДА Пазарджик. Само се оплакват колко са малко, колко са натоварени, пък за трите дни работа там ги гледах как взаимно се дебнат и нищо не правят.....

Reply
Излиза, че е голяма разправивя да се рови човек в регистрите за раждане и смърт. Или само аз съм останал с такова впечатление? Не може ли човек да получи директен достъп до целя архив - примерно от 1912 до 1930? Ако ще трябва да пращам молби до кмета за всеки отделен човек...

ДА Благовград са добри. За вски случай по-добри и по-отзивчиви от онези в ЦДА.

Много е добре, че са качили регистъра на убитите в Балканските войни, но при мен не върши работа. Ние сме били от другата страна на барикадата. Пра пра дядо ми е разпнат на кръст и изгорен жив в джамията в Црънча от "героите" от ВМРО за това, че отказал да се покръсти. Естествено не е споменат в никой регистър, а на "героите" има паметник.
mtDNA: T2f2
Y-DNA: R1b1a1a2a2c1a1a3 (A1777/BY611/Y10789)

Reply
Много съжалявам за дядо ти, наистина, НО айде да не го обръщаме на политика и история и загубени роднини, че и аз ще взема да кажа нещо, виж,как хубаво си говорим за гени и родословие! Всеки от нас е губил роднини във войните, ама дай да не говорим така и да слагаме под общ знаменател
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
(09-09-2014, 08:32 AM)Trifud Писа: Излиза, че е голяма разправивя да се рови човек в регистрите за раждане и смърт. Или само аз съм останал с такова впечатление? Не може ли човек да получи директен достъп до целя архив - примерно от 1912 до 1930? Ако ще трябва да пращам молби до кмета за всеки отделен човек...

ДА Благовград са добри. За вски случай по-добри и по-отзивчиви от онези в ЦДА.

Много е добре, че са качили регистъра на убитите в Балканските войни, но при мен не върши работа. Ние сме били от другата страна на барикадата. Пра пра дядо ми е разпнат на кръст и изгорен жив в джамията в Црънча от "героите" от ВМРО за това, че отказал да се покръсти. Естествено не е споменат в никой регистър, а на "героите" има паметник.

В Държавен архив достъпът е освободен. Стоварват ти на една маса в читалнята регистрите и започваш сам търсенето. Работно време на читалнята - 09:00-17:30 без почивка.

В ЕСГРАОН достъп до документите няма - там се работи с входящо писмо, защото са документи, регистри на населението от където се издават удостоверения за наследници, актове за раждане, и други подобни на живи хора и за това достъпът на неоторизирани лица е недопустим.

До Държавен архив се входира писмо само ако искаш те да направят прегледа вместо теб.

Reply
(09-09-2014, 08:32 AM)Trifud Писа: Ако ще трябва да пращам молби до кмета за всеки отделен човек...

В едно писмо до кмета може да изискаш информация за колкото си лица поискаш. Някои мои писма са по пет листа...:Rolleyes и отделно приложенията, когато представям актове от други институции, които биха им помогнали.

Reply
Трифуд, съжалявам искрено за прапрадядо ти! На жена ми част от предците през 1877-78 в село Дъбово, Мъглижко, са масакирани. Такава ни е историята, не може да се промени, но може бъдещето да бъде по-добро. За мен българите изповядващи ислям са си българи, така ги чувствам. Народностната и религозната самоидентификация е, разбира се, лично право! За съжаление много често в критични моменти лесно изплуват криво-разбиращи "цивилизатори" с тотално сбъркани решения. В България през 20. век /днес апропо е 09.09./ това май е било правилото.

Каченият архив със загинали е на служилите в армията. Там открих информация кога и къде е убит един мой прапрадядо, за което баба ми нямаше никаква представа. Колкото повече достъпни архиви толкова по-добре. Вероятно има и архив със загиналити в Неврокопско? Аз като любител съм за, да се вади всичко що е архив и да има бърз /на няколко клика разстояние/ достъп за всички интересуващи се.

Reply
Днес съм в ДА Пловдив. И утре.....

Да продължа с инфото, относно организацията

При посещение на място се попълва заявление като се описват фондовете, описите и архивните единици. За да се изпълни заявлението се заплащат пет лева. Ако имате читателска карта ( за 6 месеца или година, важи за всички териториални архиви, сътветно цена от 6лв и 10лева ) не заплащате цената на заявлението.
My mtDNA - H13a1c
Father's Y-DNA - J-ZS2566, mtDNA - HV4
My maternal grandfather's mtDNA - T1a1l
My father's parental grandmother's mtDNA - HV21
Maternal 2nd great-grandfather's Y-DNA - E-Y3183
Parental 2nd great-grandfather's Y-DNA - R-Y5586
Parental 2nd great-grandfather's Y-DNA - J-PH1602

Reply

Към форум: