• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 31 Гласа - 3.42 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Балканджиите
Цитат:
Цитат:Marchonski Писа: ОТФ, честито!

Забележка: Някак си, като се погледне картата с резултатите, прави впечатление, че на запад от Янтра до към течението на Росица в Търновско има по-често хаплогрупа J2 /J2a и J2b/: Павликени, Дичин, Беляковец, Търново, към тях може би и Читаковци /Габровско, на Яан/.

Yaan Писа: Възможно, но прекално малко резултати имаме на балканджии, нека сега и на колежката от Трявна да излезе една от мъжките и линии, може би бащина, има май и още един резултат от Тревненско,който чакаме 

Колега от Търново, Фенката е права, ако ти е възможно вземи си панела

а Петко от Мировци, най-вероятно е наследник на балканджии

Може би темата е по-добре да продължим тука...

Ай дано има повече резултати!

От автосомните изследвания се вижда, че сме доста навързани по линията Габрово-Дряново и Трявна - Вонеща вода - Елена, така че може да се предположи, че хаплогрупите и хаплотиповете ще започнат да се повтарят. От друга страна, Търново е било столица и вероятно притегателен център за най-различни хора от цялото Второ бълг. царство и от други съседни и по-далечни краища, които след падането на Търново отчасти са се пръснали в другите балканджийски селища. Селищата около Трявна са доста по-късни. Еленско и Габровско се появяват и развиват по-рано. Според една легенда селищата от Дряново са възникнали след като Дряново е било разорено и населението му се пръснало по баирите наоколо. Много от селата около Търново изглежда са се запазили. Севлиевско е било заселено с османци по-сериозно, които по един или други причини намалят драстично в един момент. Скоро се сдобих с изданието с регистъра на тимарите в Никополския санджак от края на 15. век.

Reply
(03-05-2016, 07:31 PM)petia_gol Писа: Моя прадядо е с корени от с. Елхово/Казанлъшко/.
А супер! Имаш ли някакви линии от Тревненския балкан?

Reply
(03-05-2016, 07:31 PM)petia_gol Писа: Олеле, съвсем се обърках, добре че не поръчахме веднага.
Съветите ви са безценни, защотото едва ли има по-неориентирани хора от нас.
Моя прадядо е с корени от с. Елхово/Казанлъшко/. По мъжка линия мога да направя тест на баща ми и вероятно ще го направим като си ходим в БГ в края на годината.
При моя мъж, всички преки роднини от мъжки род са отдавна мъртви.
Мисля че, Фемили файндър е добра опция за нас, защото  ще поръчаме тест и за неговата баба/нейната майка е бежанка-избягала от зверските убийства на българите в областта на Одрин.
Може пък да намерим роднини, които са оцелели.
 Така че до тук планираме два теста за пълна женска линия +фемили файндър. За него -  теста с 37 маркера+фемили файнър.

Ох, голяма е зарибявка...а още не сме купили тестовете а нямам търпение да видя резултатите.

Супер, ако въпросната баба от Одринско е майка на майката на майката на половинката ти и него да тествате пак ще излезе линията. Значи женската линия се предава от майка и на двете деца сиреч момче и момиче, но момчето просто я носи неговите деца ще имат женска линия от майка си, а мъжката линия дъщерите не я носят 

А пряката мъжка линия на рода на мъжа ти е носена от него и ще излезе при теста а тази линия от къде е Одринско или мисля че спомена и Тетевенско или Угърчинско някъде? Просто аз много се интересувам от вътрешните миграции в БГ и затова те питам, аз и Фенката сме по тази част, иначе за Казънлък знам ,че много голяма част от хората са балканджии слезли горе от Габровско и Тревненско, има и от Чирпанско преселници доста, има малко  от Македония а съм чувал ,че  през комунизма половин Тополовград се е изселил в Казънлък за да работи в Арсенал, не знам дали е вярно, а в Тополовград много голяма част от хорта са дошли след 1912 от Одринско и Беломорието

Аз съм от Габрово между другото почти от един край сме Smile
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Не/доколкото знам/ ,но имам празнини в родословното дърво за братята и сестрите на прадядо. Знам, че селото / Елхово/има 430 годишна история. Началото му е положено от няколко карловски фамилии, които са бягали от турците.
Виждам, че имаш интерес от Чирпанския край - по майчина линия родата е в Чирпанско/Стоян Заимово/

Reply
(03-05-2016, 08:41 PM)petia_gol Писа: Не/доколкото знам/ ,но имам празнини в родословното дърво за братята и сестрите на прадядо.  Знам, че селото / Елхово/има 430 годишна история. Началото му е положено от няколко карловски фамилии, които са бягали от турците.
Виждам, че имаш интерес от Чирпанския край - по майчина линия родата е в Чирпанско/Стоян Заимово/

Колегата Марчонски е от Чирпанско по женска линия, но той ще ти обясни, аз също имам малко от там, но не съм сигурен от кое село 

Аз пък по мъжка линия съм от Елхово, но града, който пък е доста близо до Тополовград, като малък дядо ни водеше там да гледаме камили Smile
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Да, бабата на моя мъж  е майка  на майка му. А какво означава това, че на неговия тест ще излезе връзката? Това означава ли, че няма смисъл да правим тест на баба му? Сигурно въпроса ми е адски глупав, но не съм на ясно.
Баба му е от католическо семейство,преселила се  от Тополовград,  защото учила в Стара Загора и  после започва работа в Казанлък като учителка. Това за Арсенал за първи път го чувам, но ще я попитам.
От Угърчинско/Катунец/- бабата и бащата на моя мъж . За дядо си знае, че е роден в Казанлък, но заради стари поделби на имоти родата се е скарала преди 50 години и не се познават.
От Чирпанско е родът на майка- Иванови/Апчовите са известни там/. Баба и дядо се преселват 60-те години в Казанлък.
От Елхово/Казанлъшко/-вече споменах е родът на татко. И баба и дядо са от там. Фамилното име на рода  е било Гешови, но една случка около 1890 година променя фамилното име.

Дано не съм ви доскучала.

Reply
(03-05-2016, 09:19 PM)petia_gol Писа: Да, бабата на моя мъж  е майка  на майка му. А какво означава това, че на неговия тест ще излезе връзката? Това означава ли, че няма смисъл да правим тест на баба му? Сигурно въпроса ми е адски глупав, но не съм на ясно.
Баба му е от католическо семейство,преселила се  от Тополовград,  защото учила в Стара Загора и  после започва работа в Казанлък като учителка. Това за Арсенал за първи път го чувам, но ще я попитам.
От Угърчинско/Катунец/- бабата и бащата на моя мъж . За дядо си знае, че е роден в Казанлък, но заради стари поделби на имоти родата се е скарала преди 50 години и не се познават.
От Чирпанско е родът на майка- Иванови/Апчовите са известни там/. Баба и дядо се преселват 60-те години в Казанлък.
От Елхово/Казанлъшко/-вече споменах е родът на татко. И баба и дядо са от там. Фамилното име на рода  е било Гешови, но една случка около 1890 година променя фамилното име.

Дано не съм ви доскучала.

Напротив много интересна информация, всички тук много се интересуваме от такива неща, а въпросът ти не е глупав изобщо, ще се опитам да обясна половинката ти носи женска линия идентична с тази на майка си, кята пък носи идентична с тази на своята майка и така до време оно, т.е  когато половинката ти се тества ще излезе неговта мъжка линия, коята ще е идентична с тази на правта линия, тоест престави си ,че 1801 е роден мъж на име Петко от там фамилията Петкови половинката ти ще има идентична линия с всички мъже носещи фамилията Петкови а за женската половинката ти ще има идентична женска с майка си, нейната майка, майката на нейната майка и така до време оно, единствено осиновявания или разни събития ,където през вековете някой не е бил лоялен към половинката си могат да променят това, но всеки човек носи линии от вереме оно
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Тези преселените в Казанлъжко през комунизма им викат корейци, понеже се изселели в годината, когато била Корейската война Smile

Reply
(03-05-2016, 09:35 PM)Marchonski Писа: Тези преселените в Казанлъжко през комунизма им викат корейци, понеже се изселели в годината, когато била Корейската война Smile

Хе хе А от Тополовград ли са повечето? Има и от Габровските и Севлиевските села от тогава мисля че
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
ха, ха-краставите магарета от и около Централен Балкан пак се намерихте. Аз днес цял ден обикалях родния Северозапад, взех нова проба от последния род и пак няма с кого да коментирам. Защото от бойчиновското Поогостие други изследвани няма освен моята рода. За ломското Поломие само с Краси мога да говоря, защото Грасхопърса някъде изчезна. Smile
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
E-V13-BY4523(364883, YF05703)
R1a-Z93-Y15121-Y5271*(364878, YF06450)
J2a-M67-PH2758(366674, YSEQ2606)
J2a-L25-PF5350*(364879, YSEQ2347)
E-V13-FGC11450*(407620,YSEQ3598)
I2a-Y3548*(366675, YF07848)
I2a-Y3548*(414297, YF07821)
U4c1a

Reply

Към форум: