• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 17 Гласа - 2.76 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Разчитане на стари надгробни плочи
От известно време съм се хванал с направата на родословно дърво. Преди няколко дни ходих до селските гробища и там открих стари надгробни плочи, които според мен са на хора от рода. Проблемът е, че надписът трудно се чете. Какви техники могат да се приложат за да се подобри видимостта на текста?

Reply
Здравейте,

В първият момент ми дойде "Идея си нямам". Но се замислих какво бих направил аз и:

1) Бих питал реставратори;
2) Гаранция, че има полезна информация и споделен чужд опит в търсачките. Питах Google с първите ключови думи на английски, които ми хрумнаха и излязоха тези резултати: https://www.google.bg/#q=restore+old+tombstones.

Успех!

Reply
(08-31-2016, 12:10 AM)Ivan Писа: Здравейте,

В първият момент ми дойде "Идея си нямам". Но се замислих какво бих направил аз и:

2) Гаранция, че има полезна информация и споделен чужд опит в търсачките. Питах Google с първите ключови думи  на английски, които ми хрумнаха и излязоха тези резултати: https://www.google.bg/#q=restore+old+tombstones.

Успех!

Аз съм разчитал мюсюлмански надгробни плочи писани на арабски. В нашия край явно е имало някакъв майстор или школа и се е работило по шаблон. Само имената са сменяни друго всичко е еднакво при всички плочи.
mtDNA: T2f2
Y-DNA: R1b1a1a2a2c1a1a3 (A1777/BY611/Y10789)

Reply
1. Снимки в висока резолюция и после занимавка с програми като Photoshop или GIMP за изчистване.

2. Снемане на изображението на хартия с графит, пастел или друг подобен материал. Виждал съм археолози да го правят, ако искаш ще поразпитам. И мисля че се прави на паус или оризова хартия. Прилепваш плътно хартията и търкаш внимателно отгоре и изображението ти излиза на негатив.

3. Вземане на отпечатък с восък - разтапяш парче восък, има ги навсякъде където продават мед, и изливаш върху разбира се изчистената плоча. Можеш да излееш на веднъж, но не знам колко е голяма плочата, а кило восък отива към 10 лева, а можеш и с по няколко букви и после рециклираш. Не мисля, че парафина ще е подходящ.
J2b1-M205

Reply
(08-31-2016, 12:10 AM)Ivan Писа: Здравейте,

2) Гаранция, че има полезна информация и споделен чужд опит в търсачките. Питах Google с първите ключови думи  на английски, които ми хрумнаха и излязоха тези резултати: https://www.google.bg/#q=restore+old+tombstones.

Успех!

Благодаря, Ivan,

добри насоки ми даде. Прочетох няколко статии и се оформиха следните лесно приложими метода:

- с огледало да се насочи слънчевата светлина почти странично, така че сенките да подчертаят буквите
- да се снеме отпечатък, както е посочил и DarkBulgarianSubject 
- да се залее плочата с вода - това карало буквите да изпъкват

Аз съм снимал плочите, ама не владея Fhotoshop и GIMP. Сравнително добър ефект има, когато снимката се обърне в негатив.
Методът с восъка сигурно също ще е ефикасен, но изисква повече подготовка. 
DarkBulgarianSubject

Reply
Изпробвах 3 от методите - най-добре работи това с огледалото. При слънчево време насочвам светлината странично под някакъв ъгъл и надписът се откроява доста по-добре. Добре се получава и ако на смрачаване се освети с фенерче пак странично. Заливането с вода също дава някакъв резултат, но зависи от това, какъв е камаъкът и как поема водата. Пробвах да взема отпечатък, като сложих хартия на камъка и търках с пастел, но не се получи. Може би защото беше грубо издялан и на практика нищо не се виждаше на отпечатъка.

Reply
Чудесно! Радвам се, че има положителен реултат. :-)

Reply
Ще взема и аз да го приложа това.... Стана ми много интересно! Smile))

Преди време с мой близък бяхме в Чипровци и обсъждахме това, че населението там е напълно подменено в края на XVII век. Имало е голямо въстание, като преди него голяма част от местното население са били католици (с босненски, хърватски и саксонски примеси), а след него (според най-популярната теория) е заселено от "новоселци", които са били само православни християни, които като че ли нямат нищо общо с предишното население.

Представи си изненадата ни, когато на стари надгробни плочи (от след въстанието), а и на паметник на Загиналите в Първата световна и Балкансите войни видяхме имена като Леон, Франциск и др. Та, ще се "заема" с това при първа възможност.

Благодаря за идеята! Smile

Reply
ха, ха-подмяна на населението на 100% няма. Smile
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
E-V13-BY4523(364883, YF05703)
R1a-Z93-Y15121-Y5271*(364878, YF06450)
J2a-M67-PH2758(366674, YSEQ2606)
J2a-L25-PF5350*(364879, YSEQ2347)
E-V13-FGC11450*(407620,YSEQ3598)
I2a-Y3548*(366675, YF07848)
I2a-Y3548*(414297, YF07821)
U4c1a

Reply
Аз лично съм пробвала метода с четка и алуминиево фолио. Работи перфектно и не уврежда паметника. Препоръчвам го за стари надгробни плочи.

Reply

Към форум: