• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 44 Гласа - 3.14 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Български Етнографски Групи
(05-08-2017, 11:51 AM)Шчекн Ичр Писа:
(08-12-2014, 10:30 AM)dilow Писа: ха, ха-да. Българските капути-историци водят "борба" с колегите-сръбски капути, използвайки коминтерновски похвати. Нашите използват нарицателното "торлаци" като го прехвърлят и от другата страна на Балкана. Сърбите пък кръщават същите хора "шопи". Така се самонаричат българите живеещи в Софийско поле, между Стара планина, Гълъбец, Ихитиманска Средна гора, Плана, Витоша, Люлин и Вискяр. Отвъд Вискяр е Драгоманско поле и там шопи не живеят. Нашите претендират за Поморавието и Понишавието, които са изгубени още по времето на Михаил Шишман, а сърбите за Софийско и Годечко, които не са владели даже и по времето на Стефан Душан. Коминтерновска им работата, като не могат да направят "шопска" или "торлашка" нация, защо пък да не говорят за несъществуваща етнографска група и да мътят главите на лековерните. На друго място бях пуснал нещо за трибалите. От късния неолит и ранния бронз се формира трибалския етнос от двете страни на Стара планина и оттатък Дунав до Карпатите. След римските и варварските нашествия тези граници с размиват и може би съществува само генетична еднаквост между българският  Северозапад и Софийско от една страна и Поморавието и Понишавието от сръбска, както и с населението на югозападна Румъния. Етнографски обаче разликите са по-големи от приликите :)

Забравяш че сърбизма в Поморавието се налага едва със създаването на Сръбската държава в 1806-13 г. Самите сърби са наричали населението на изток от Велика Морава - бугари! Поморавието е заселено основон след австро-турските войни, старото население се е изселило в Банат. А новите поморавци са основно от Македония, Шоплука и останала България. Що се отнася за самите торлаци, названието им идва от една куманска дума "търла" - кошара извън селото и смятам че са се формирали явно около някакво куманско ядро, късни преселници от 1270-1280 г. когато куманите се забъркват в унгарските междуособици, Котян загива и хората му се изселват на юг, в България.

Здравейте,

Включвам се и аз в темата... :-)

"Торлашкият въпрос" може да бъде разглеждан от различни ъгли - чисто етнографски, езкиво (като диалект), политически, исторически, т.н.

Първо да потвърдя от първа ръка, че в България има етнографска група "торлаци" и хора, които се самоопределят като торлаци или с такива корени. Според Wikipedia географски се намират в Белоградчишко, Чипровско, Годечко и Трънско, !като аз лично познавам хора от Чипровско и Белоградчишко, които се самоопределят като торлаци в наши дни. Това далеч не означава, че всички местни се хора се самоопределят така!

Етнографски (а и като диалект) Торлаци има и в Сърбия, Косово, Македония и Румъния, като териториално (а и числено) най-много има в границите на днешна Сърбия. Ето една примерна карта от Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Torlakian_...map_en.png

Водят се спорове за значението и произхода на думата "торлак", от кога съществува като етнографска група и диалект, а и дали Торлаците са Българи или Сърби.   :huh: :s

Четох, че до преди два века втората буква на торлак/турлак се е произнасяла като приглушно "о", нещо между о/у/ъ. По отношение на значението на думата съм чувал множество теории: че е с аварски произход, че означава погранично население, че идва от "торла/турла" - заградено място (вкл. кошара), че произлиза от "turris" - кула, че е самоназвание на някогашните местни "траки" - трибалите и т.н., а дори и че е със северногермански произход, донесена от сасите (саксонските преселници рудари).  :rolleyes: :D

От любопитство преди време попитах един познат, занимаващ се със "северногерманските наречия" и той ми каза, че Торлак означава "радостта на Тор"... Ама хич не се връзва да е донесена от сасите, тъй като при идването си са били отдавна вече католици.

Чувал съм от различни хора, че торлак или турлак се използва като обидна дума, но никога! не съм чувал да обиждат някого на "торлак". В поне едно издание на Българският тълковен речник пише нещо от сорта, че "торлак" означава прост, див човек... ! Хич не проумявам как един български учен би допуснал това да бъде написано в тълковен речник като значение на названието на Българска етнографска група! :@ :huh: :huh: За сравнение, по същото време в сръбският тълковен речник пише (по спомен), че означава човек говорещ на "източно-сръбски" диалект... Е, евала - избери си! :dodgy:

В изследването си  “Названието на етнографската група хърцои и култа към бог Хорс” А. Калоянов твърди, че собствено название като “хърцои” или “торлаци” е придобило статут на подигравателно прозвище поради засиленото присъствие на турцизми при именуването на носителите на неприемливи поведенчески стереотипи като ахмак, аджамия, делия, уроспия, джадия и други. А според Ваня Иванова турцизмът torlak означава прост селянин, човек от простолюдието, простак и това е древен тохаризъм в турски, който е проникнал и в българския език. Това от друга страна е малко странно, тъй като Торлак се среща в Турция като лично име и фамилия. ;)

Диалектът, който се говори от двете страни на Западна Стара Планина е еднакъв, като разбира се с времето се повлиява от книжовните форми на Български и Сръбски (от съответната страна на планината). До преди около век не е имало разлика. Диалектът е западно-български и мисля, че най-близък му е шопския. Българските лингвисти го наричат белоградчишко-трънски, а сръбските им колеги - призренско-тимочки. Но и едните и другите в момента са в необясним консенсус, че погрешно или не съвсем точно се нарича Торлашки диалект... ! Да де, но какъв е смисълът за нас от това?! По-неутралните го смятат за преходен между български и сръбски. :D

Това всъщност е част от един по-голям проблем или по-скоро грешка... Отдалечаването на западните Български говори от книжовната форма, като при приемането на нормата след Освобождението се избират предимно източно Български изговори. В същото време избираме София за столица, което според мен е правилно. Тогава обаче защо отдалечаваме книжовният си език, както от западните български говори, така а и от останалите южни славянски езици и "стратегически" го приближаваме до... морето! :dodgy: После ходи обяснявай на "някой", че всъщност говори на Български! :angel:

С течение на времето някак си се отказваме от това население и територии (не става въпрос за Западните покрайнини, а за картата по-горе). Усилията за Национално обединение се съсредоточават изцяло на юг, югозапад и югоизток, а тези територии (както и С. Добруджа) остават някак позабравени. По-късно и политиката, а и официалната ни позиция е неадекватна в това отношение. Дали защото сме решили, че е безсмислено и вече късно или поради някаква друга причина, но нещата са каквито са. Някога даже си мислех, че може би има по-специална "непозитивна" политика и заради католицизма в част от тези райони, но най-вероятно съм грешал. Дилов, понеже споменаваш Банат по-горе, само ще добавя, че първото голямо преселване на българи-бежанци от тези краища там е след потушаването на въстанието от 1688г... Тогава много  бягат и в Хърватска и Босна или в други краища на България (Елена, Вълчедръм и мн.др.) и малко се връщат след време.

Та, обратно към Торлашкият диалект и етнографска група... Има един сръбски филм "Зона Замфирова" - хубав лек за гледане филм. Действието се развива в Ниш през 19-и век и за по-голяма автентичност героите говорят на тогавашният "Нишки" диалект. Е, имам чувството, че слушам как си "оратат" бабите и дядовците в Чипровци, ама като млади! ;) ... А, да! И Чипровските килими оттатък планината стават Пиротски. :P

Един преподавател по история в университета спомена на лекции, че Ниш е щял да бъде Българска столица, ако въстанието през 1688 година е успяло. Предполагам знаете от къде тръгва въстанието и къде са най-големите битки на Константин и Фружин за освобождение на България?

Тъжната реалност, е че колкото и каквото да пиша, днес повечето Торлаци не живеят в България и не са с Българско самосъзнание! :(

Reply
Много хубав филм да, много близък до нас, като чувство а езика май по се разбира от сегашният македонски дори, един път на работа гледах едни карти на южно славянските диалекти и един колега черногорец със сръбско ( естествено ) самосъзнание ги видя и ги разглеждахме заедно и ми показа, той на кой диалект говори и шеговито ми показа диалекта на Ниш и Пирот и прочие и вика- а това си е повече български,та те сърбите си знаят Smile
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
(07-19-2017, 07:24 PM)Yaan Писа: Много хубав филм да, много близък до нас, като чувство а езика май по се разбира от сегашният македонски дори, един път на работа гледах едни карти на южно славянските диалекти и един колега черногорец със сръбско ( естествено ) самосъзнание ги видя и ги разглеждахме заедно и ми показа, той на кой диалект говори и шеговито ми показа диалекта на Ниш и Пирот и прочие и вика- а това си е повече български,та те  сърбите си знаят Smile

Да, от останалите райони на Сърбия така ги причисляват... Или по-скоро ги "бъзикат" така. А те като че ли се "дърпат". Confused Big Grin

Reply
(07-19-2017, 07:24 PM)Yaan Писа: Много хубав филм да, много близък до нас, като чувство а езика май по се разбира от сегашният македонски дори, един път на работа гледах едни карти на южно славянските диалекти и един колега черногорец със сръбско ( естествено ) самосъзнание ги видя и ги разглеждахме заедно и ми показа, той на кой диалект говори и шеговито ми показа диалекта на Ниш и Пирот и прочие и вика- а това си е повече български,та те  сърбите си знаят Smile

Три пъти съм го гледал през годините филма, а рядко гледам филм повече от веднъж. :-)

Любимата ми песен от филма: https://www.youtube.com/watch?v=rysS39FhcE8

Wink

Reply
(07-20-2017, 06:35 PM)Ivan Писа:

Три пъти съм го гледал през годините филма, а рядко гледам филм повече от веднъж. :-)

Любимата ми песен от филма: https://www.youtube.com/watch?v=rysS39FhcE8

Wink
Да добро е и девойката е много сгодна, тя май се е от Белград де, но все пак  Heart
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Изтрит коментар (Абе колеги никой не ми отговори тука и не го видях свеж, прочетох го трезвен и реших да го махна, тогава бяхме прекалили с пиячката с червения ми дядо и той ме подкукуроса да политизирам сайта с руснаци.)

Reply
Щях да забравя да го изтрия, тогава бяхме прекалили с пиячката с червения ми дядо , който е убеден че тестовете му са измама и твърди че всъщност е руснак, и той ме ме подкукуроса да политизирам сайта с приказки за руснаци.

Reply
А-а...не така...
Можехте да се дистанцирате твърдо и категорично от предишний си пост с нов,а старият да си стои за вековете. Ний ся как да разберем с какво не сте съгласен?

Reply
Какво стана с настройките, нали Пилар беше забранила не администратори да могат да променят стари собствени постинги.
Също гледам, че постоянно баннати хора пак си пишат.
МтДнк: Т2

Reply
(10-02-2017, 02:31 PM)genefan Писа: Какво стана с настройките, нали Пилар беше забранила не администратори да могат да променят стари собствени постинги.
Също гледам, че постоянно баннати хора пак си пишат.
ха, ха-Форумът отдавна е тръгнал на изуй гащи. Smile
EU-92
R-YP617*(341019,YF02433)
E-V13-BY4523(364883, YF05703)
R1a-Z93-Y15121-Y5271*(364878, YF06450)
J2a-M67-PH2758(366674, YSEQ2606)
J2a-L25-PF5350*(364879, YSEQ2347)
E-V13-FGC11450*(407620,YSEQ3598)
I2a-Y3548*(366675, YF07848)
I2a-Y3548*(414297, YF07821)
U4c1a

Reply