• ¡Welcome to Square Theme!
  • This news are in header template.
  • Please ignore this message.
Здравейте гост! Вход Регистрация

Рейтинг:
  • 23 Гласа - 3.26 Средно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Помаците
Да питам колегите мюсюлмани не е ли обидно името помак? Чувал съм,че в Тетевенско е ОК, но в Родопите не обичат да им се вика така а ахряни, вие самите как мислите?
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
(10-15-2014, 08:53 PM)Yaan Писа: Да питам колегите мюсюлмани не е ли обидно името помак? Чувал съм,че в Тетевенско е ОК, но в Родопите не обичат да им се вика така а ахряни, вие самите как мислите?

Комунистите по време на Възродителния процес втълпяваха, че това е обидна дума, за да се замени с българо-мохамедани, т.е. да се подчертае българското. Днес има хора, които се обиждат от името помаци, но има и такива, които се обиждат като ги нарекат иначе. Обикновено в първата група влизат слабохарактерните, а във втората група елита. Виж http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/...ci-4779771

Между другото не всички помаци в Родопите са ахряни. Ахряни са само тези около Смолян и на изток.
mtDNA: T2f2
Y-DNA: R1b1a1a2a2c1a1a3 (A1777/BY611/Y10789)

Reply
Разбирам, благодаря ти,но защо се бърка религия с националност? Аз просто искам да използвам дума,която да не обижда хората, били те силно или слабо характерни
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Обидна дума ли е помаци?
mtDNA: T2f2
Y-DNA: R1b1a1a2a2c1a1a3 (A1777/BY611/Y10789)

Reply
(10-15-2014, 09:15 PM)Yaan Писа: Разбирам, благодаря ти,но защо се бърка религия с националност? Аз просто искам да използвам дума,която да не обижда хората, били те силно или слабо характерни

Както каза Трифуд, истинските Помаци се самоопределят като Помаци. Един Помак дори създаде политическа формация ПОМАК, така че няма нищо обидно в тази дума. Но за да не се засягат етнически чувства свързани с Възродителните процеси сигурно е по-редно да се използва определение Българ(ск)и Мюсюлмани... А думата Мохамеданин не е коректна. Мюсюлмани са тези, които изповядват религията Ислям. Пророкът Мухамед е олицетворение на идеалния Мусулманин, т.е. изповядващ религията Ислям (на Арабски думата Муслим е производна на Ислям). Самият пророк е забранил да бъде идолизиран. И затова не е правилно Мусулмани да се наричат Мухамедани.

Reply
Аха ясно, да не трябва да се политизира, за мен те са просто българи, религията е лично нещо и е над национална дпоред мен ,ние сме хора,после имаме вяра после сме в нашият слючай българи
EU-100
J-CTS6061
H2a2a1

Reply
Генетичните тестове ясно показват, че помаците не се различават от другите българи, ако някои са се съмнявали.
МтДнк: Т2

Reply
(10-16-2014, 12:00 AM)genefan Писа: Генетичните тестове ясно показват, че помаците не се различават от другите българи, ако някои са се съмнявали.

Фенке, съгласен съм, все пак на базата на колко аутосомни теста твърдиш това?

Reply
(10-15-2014, 09:50 PM)zulkif Писа:
(10-15-2014, 09:15 PM)Yaan Писа: Разбирам, благодаря ти,но защо се бърка религия с националност? Аз просто искам да използвам дума,която да не обижда хората, били те силно или слабо характерни

Както каза Трифуд, истинските Помаци се самоопределят като Помаци. Един Помак дори създаде политическа формация ПОМАК, така че няма нищо обидно в тази дума. Но за да не се засягат етнически чувства свързани с Възродителните процеси сигурно е по-редно да се използва определение Българ(ск)и Мюсюлмани... А думата Мохамеданин не е коректна. Мюсюлмани са тези, които изповядват религията Ислям. Пророкът Мухамед е олицетворение на идеалния Мусулманин, т.е. изповядващ религията Ислям (на Арабски думата Муслим е производна на Ислям). Самият пророк е забранил да бъде идолизиран. И така за просветените е обидно да бъдат наричани Мухамедани.
Прави ми впечатление, че през 1890те до 1910 в астовите книги (раждане, умиране, женитби) за религия е записвано мохамеданнин. Явно по това време в българския език това е било думата обозначаваща религията. Пледполагам в последствие навлиза в българския език и другата дума мюсюлманин.

Reply
Отваряне на темата и преместване тук на постинги.

Reply

Към форум: